عنبیه شناسی یا ایریدولوژی مطالعه الگوهای روی عنبیه ؛ قسمت رنگی چشم شما است . عنبیه شما یکی از پیچیده ترین و جذاب ترین ساختارهای بافتی در بدن انسان است . آیا عنبیه شما می تواند چیزی بیش از رنگ چشمان شما را ارائه دهد ؟ ادعا این است که iridology می تواند سرنخ هایی در مورد وضعیت سلامتی فرد و همچنین عملکرد سیستم های مختلف اندام ارائه دهد .

از گدشته دور و در سخنان بزرگان و شاعران قدیمی از چشم تعبیر های زیادی شده و در معانی مختلفی به کار رفته است . شما هم شاید شنیده باشید که یکی از تعاریف ” پنجره روح ” یا ” آینه ای درون نما ” است . حالا این واژه ها چه مفهومی در خود گنجانده اند و منظور از بیان آن ها چیست ؟

ما قصد داریم تا در این نوشته شما را با دانش عنبیه شناسی آشنا سازیم . شما با یادگیری این علم میتوانید در تشخیص بیماری های دوستان و آشنایان خود به آنها کمک کنید . همچنین این علم برای درمانگران در زمینه های مختلف میتواند بسیار یاری کننده باشد .

پیدایش و تاریخچه عنبیه شناسی

ایریدولوژی از زمانی که تاریخ ثبت شده است، انجام شده است و ریشه ای باستانی دارد . بر اساس داده های باستان شناسی از 3000 سال پیش در مصر ، چین و هند توجه زیادی به مطالعه عنبیه و ارتباط آن با اندام های بدن اختصاص داشت . صفحات نقره ای با تصاویر عنبیه دقیق در مقبره توتانخ آمون (1400-1392 قبل از میلاد) کشف شد . در طب سنتی تبتی ، پزشکانی که علائم مربوط به عملکرد کبد و اختلالات خونی را مرتبط می‌کردند ، به دقت موقعیت عنبیه را مورد ملاحظه قرار می دادند . تا قرن نوزدهم بود که این عمل در اروپا مورد بررسی قرار گرفت .

اشخاصی که در پیدایش و تکامل این علم نقش داشتند :

ون پازلی :

ایگناتز ون پازلی ، یک پزشک مجارستانی بود . پازلی در سال 1867 در رشته پزشکی در کالج پزشکی وین قبول شد . کار او به عنوان یک پزشک به او این امکان را داد که عنبیه بیماران را قبل و بعد از جراحی مطالعه کند وی به طور سیستماتیک یافته های خود را ثبت کرد و تحقیقات خود را در کتابی با عنوان “اکتشافات در قلمرو طبیعت و هنر شفا” منتشر کرد . او یکی از اولین نمودارهای عنبیه را ایجاد کرد که نواحی عنبیه را به اندام های بدن مرتبط می کند .

اولین نشانه های این علم در نوجوانی برای او اشکار شد . پازلی در عنبیه جغدی که پایش شکسته بود خط سیاهی دید . این خط در زمان بهبودی جغد تغییر رنگ داد و بعد از بهبودی کامل ، به رنگ سفید در امد . این نشانه تا پایان عمر جغد در چشم او وجود داشت . دلیل این امر را در مطالب پیش رو ذکر میکنیم .

تاریخچه پیدایش عنبیه شناسی
تاریخچه پیدایش عنبیه شناسی

دکتر هنری لین و شاگردش دکتر هنری لیندلاهر :

لین و لیند لاهر هزاران ارتباط جراحی و کالبد شکافی را با علائم عنبیه قبل از انتشار «ایریدولوژی – تشخیص از چشم» در سال 1904 انجام دادند .

دکتر برنارد جنسن

او به خاطر کارش در توسعه یکی از پرکاربردترین نمودارهای عنبیه مشهور است . اشتیاق او برای شفای طبیعی ناشی از بهبودی خود از یک بیماری “غیر قابل درمان” پزشکی در سن 18 سالگی بود که سپس با استفاده از درمان های طبیعی به حل آن پرداخت . دکتر جنسن چندین آسایشگاه بهداشتی را در کالیفرنیا اداره کرد و طی سال‌ها افتخارات و جوایز بسیاری را دریافت کرد .

از جمله جایزه دکتر پیشگام سال فدراسیون ملی بهداشت در سال 1982 . او دکترای خود را گرفت . در سن 76 سالگی به اوج یک عمر مطالعه ، کار و تدریس در هنرهای شفابخش رسید . او در 55 کشور در سراسر جهان سخنرانی کرد و بیش از 40 کتاب در موضوعات مراقبت از سلامت طبیعی و عنبیه شناسی تألیف کرد .

دوروتی هال

دوروتی هال معاصر برنارد جنسن بود و ارتباط منحصر به فرد بین الگوها و رنگ ها در عنبیه و شخصیت هر فرد را تشخیص داد . او در کتاب خود «تحلیل شخصیت و سلامت از طریق عنبیه» توضیح می‌دهد که چگونه عنبیه را می‌توان به انواع ساختاری بر اساس الگوهای الیافی طبقه‌بندی کرد . هر کدام از این مدل الیاف های موجود در چشم نوع گرایش‌های شخصیتی خاص خود را دارد .

هری ولف

هری ولف مدیر مؤسسه ایریدولوژی کاربردی ، بنیانگذار اصلی و رئیس سابق انجمن بین المللی پزشکان ایریدولوژی (IIPA) بود . او به خاطر نمودارها، کتابچه های آموزشی و ویدیوهایش در زمینه ایریدولوژی کاربردی شناخته شده است . او کار دکتر لو ریتو را در مورد «خطر زمانی» ترجمه کرد : این کشف که یک ضربه یا استرس بزرگ در زندگی یک فرد در سطح عنبیه ثبت شده است .

جیم ورگیس

این دانشمند مفهوم iridology ( عنبیه شناسی ) رفتاری را توسعه داده است . مانند اثر انگشت ، هر عنبیه فردی منحصر به فرد است و یک طرح بصری از وراثت ژنتیکی ارائه می دهد . او عنبیه را به دو نوع مجزا طبقه بندی کرد . نوع “فکر” با لکه های نارنجی سوخته تا قهوه ای تیره روی عنبیه به نام پسورا مشخص می شود . اینها نشان دهنده فعال شدن سمت چپ مغز، ایجاد میل به دانش و تحریک ذهنی است .

نوع عاطفی عنبیه دارای دهانه های گردی شبیه جیب است که به عنوان لاکونا ( حفره ) شناخته می شود . اینها نشان دهنده برتری سمت راست مغز است که خلاقیت و احساسات خود به خودی را تقویت می کند .

جان اندروز

او برای تحقیقات و کارش در پیشبرد ایریدولوژی شناخته شده است . او چندین کتاب نوشته است که بر پتانسیل عنبیه شناسی برای ارائه وضوح تشخیصی بیشتر در یک محیط بالینی تاکید می کند . هدف او این است که عنبیه شناسان به روشی دقیق و با روش های تکرار شونده تمرین کنند تا پذیرش و طیف کاربرد بیشتری را پرورش دهند . بیشتر تحقیقات اخیر آقای اندروز بر روی مرز داخلی مردمک متمرکز شده است .

حالا بریم سراغ این که بیشتر با علم عنبیه شناسی آشنا بشیم 

علم عنبیه شناسی چیست ؟

ایریدولوژی دانشی است که بر اساس آن می توان مسائل مربوط به سلامتی را با تجزیه و تحلیل تغییرات ظاهری عنبیه و مردمک چشم ارزیابی کرد. علائم و رنگ هایی که در عنبیه پدیدار میشوند می توانند بیماری های مختلفی را نشان دهند، جدا از هر نوع مشکلی در خود چشم. ایریدولوژی به عنوان یک تکنیک مبتنی بر این ایده است که هر عضو در بدن انسان دارای یک منطقه مربوطه در عنبیه است . هنگامی که بیماری در بدن وجود دارد، تغییراتی در آن بخش از چشم رخ می دهد .

ایریدولوژی چگونه انجام میشود ؟

عنبیه شناسان معمولاً از دوربین ها ، چراغ قوه ها و میکروسکوپ ها برای بررسی عنبیه بیمار استفاده می کنند تا تغییرات بافتی ، بی نظمی های استرومایی (سلول های استرومایی سلول های بافت همبند هر اندامی هستند؛ اغلب در رشد سرطان نقش دارند) و الگوهای رنگدانه ای را بررسی کنند . سپس نتایج با نمودار عنبیه مقایسه می شود که به ارتباط بخش های مختلف بدن انسان با مناطق مختلف عنبیه کمک می کند .

برای آموزش نحوه عکس برداری از عنبیه کلیک کنید .  

نحوه عکس برداری و دستگاه های عنبیه شناسی

1 – یکی از دستگاه های پرکاربرد که شایذ شما هم اسم آن را شنیده باشید آیروسکوپ یا دستگاه آنالیز عنبیه ها می باشد . این دستگاه همانطور که در شکل مشاهده میفرمایید دارای یک دستگیره میباشد که آن را بر روی چشم ها قرار میدهند . این وسیله دارای دوربین و چراغ قوه هایی میباشد جهت عکس برداری بهتر و توسط نرم افزاری که بر روی سیستم خود نصب میکنید چشم ها را در کامپیوتر خود مشاهده میکنید . میتوانید مستقیما تحلیل کنید یا جهت سهولت در کار از عنبیه ها عکس برداری کنید .

دستگاه عنبیه شناسی
آیروسکوپ یا دستگاه عنبیه شناسی

2 – یکی دیگر از وسیله هایی که میتواند در عکس برداری از عنبیه به ما یاری برساند ذره بین ال ای دار میباشد . این مدل ذره بین ها در مدل های مختلف در بازار موجود است . ما میتوانیم در هنگام عکس برداری با تلفن همراه این ذره بین را بین گوشی و چشم قرار دهیم تا عکس های واضح تری تهیه کنیم .

ذره بین های ال ای دار برای عنبیه شناسی
ذره بین های ال ای دار برای عنبیه شناسی

تشخیص بیماری با ایریدولوژی

چارت عنبیه معمولی عنبیه را به حدود 60 ناحیه تقسیم می کند که هر کدام مربوط به قسمت متفاوتی از بدن انسان است . عنبیه چشم چپ به نیمه چپ بدن ؛ و عنبیه چشم راست ، به نیمه راست بدن مرتبط است . عنبیه شناسان بر این باورند که جزئیات منعکس شده توسط عنبیه عموماً تغییرات در بافت های اعضای بدن مربوطه است . به عنوان مثال، یک نقطه در بخش پایین سمت راست عنبیه چپ می تواند نشان دهنده مشکل در طحال، شانه، زیر بغل یا پانکراس باشد .

برخی از بیماری های قابل تشخیص با عنبیه شناسی

 • فشار خون

  فشار خون بالا می تواند منجر به مشکلات سلامتی شدید مانند بیماری قلبی و سکته شود . فشار خون بالا به صورت یک حلقه مشخص در اطراف عنبیه چشم ظاهر می شود.

 • پرکاری تیروئید

  مشکلات تیروئید ممکن است باعث برآمدگی چشم ها شود و ایریدولوژیست ها می توانند ظاهر چشم ها را در طول زمان دنبال کنند تا متوجه تغییرات شوند . پرکاری تیروئید (فعالیت بیش از حد تیروئید) می تواند باعث بیماری گریوز و بیماری چشمی تیروئید شود که هر دو دارای چشم های برآمده یا ملتهب به عنوان یک عارضه جانبی رایج هستند .

 • آسیب کبدی

  مشکلات کبد می تواند به صورت لکه های قهوه ای در قسمت کبدی عنبیه و همچنین زرد شدن سفیدی چشم ها (صلبیه) ظاهر شود .

 • التهاب

  نقاط کوچک یا خطوط شکسته در عنبیه نشان دهنده تحریک و علائم التهاب است. با استفاده از نمودار عنبیه، ایریدولوژیست ها می توانند استنباط کنند که کدام قسمت از بدن دچار التهاب شده است.

 • سیستم ایمنی ضعیف شده

  هنگامی که علائم سفید در عنبیه وجود دارد، یک متخصص ایریدولوژی میتواند آن را به عنوان نشانه ضعف سیستم ایمنی تعبیر کند .

و بیماری ها و ناهنجاری های بیشمار دیگری که از این طریق شناسایی میشوند .